Abak.Tic.San.Kom.Şti , 1970 yılında bir aile firması olarak Ankara'da kurulmuştur. Başlangıçta inşaat taahhüt işleri üstlenmiş olan firma,1974 yılında petrol ofisi bayiliğini alarak sektörel büyüme göstermiştir. 1980 yılında maden döküm sektörüne girmiş ve bu sektörde gelecek görmüş olan firma ,1990 yılında petrol ofisi bayiliğinden ayrılmış ve bütün kaynaklarını, bilgi ve tecrübesini, teknik kadrosunu yeniden yapılandırarak maden döküm sektörüne yoğunlaşmıştır.

 Mülkiyeti ortaklara ait olan firma, Ankara İstanbul karayolu, 28. km Sarayköy-Kazan mevkiinde 12 000 lik açık alana kurulmuştur ve 2000  kapalı alana sahip fabrikada üretimini gerçekleştirmektedir.

Fabrikamızda Avrupa normlarında , çinko ve çinko oksit, külçe çinko ve külçe pirinç üretilmekte olup, üretmin %70'ni Avrupa Birliği üyesi ülkere ihrac edilmektedir.Çevre ve insan sağlığı göz önünde bulundurularak, Çevre ve Orman Bakanlığından, Çinko ve Çinko bileşikleri geri kazanımını içeren Lisans 2002 yılında alınmış ve bu konuda da üretime başlanmıştır.

Bunun yanı sıra , fabrikamızda petro kimya alanında Avrupa normlarında ve TSE standartlarında solvent,boya , madeni yağ üretimi ve geri kazanımı  yapılmakta olup yurt içi ve yurt dışı piyasaya hizmet vermektedir.